23. march 2006 at 21:05 | Marquetita |  Hokej
Torino 2006
Trenér: Alois Hadamzcik
Kapitán: Robert Lang

Česká republika & Německo (4:1)
15.2.2006 porazila Česká hokejová reprezentace v základní části olympijského turnaje na ZOH v Turíně výběr Německa 4:1.

Po první třetině jsme zcela nečekaně ztratili zlatého hrdinu z Nagana, Dominika Haška, který se po zákroku v desáté minutě utkání zranil, do branky musel nastoupit náhradník Tomáš Vokoun a celé utkání dochytal. Podle aktuálních zpráv si Dominik zranil třísla, což nezní dobře. Vzhledem k tomu, že se však na utkání přišel na střídačku dodívat, můžeme usuzovat, že se nejedná o vážné zranění. Uvidíme však, jak celá situace dopadne.

Taktéž v první třetině (ve 20. minutě) vsítili Němci svůj jediný gól do branky střežené Tomášem Vokounem. Šťastným střelcem se stal Tino Boos.

Dále se však již utkání odvíjelo téměř výhradně v režii českého celku. Litovat můžeme jenom celkem vysokého počtu nastřelených tyček Kölzigovy branky, to se ale stává. Milan Hejduk měl obrovskou šanci deset minut před koncem při trestném střílení, které nařídil rozhodčí po faulu na Petra Čajánka, "penaltu" však neproměnil.

Nejlepším kanonýrem zápasu se stal Tomáš Kaberle svými dvěma góly (22. a 24. minuta). Další dva góly si rozdělili Jaromír Jágr (58. min.) a David Výborný (do prázdné brány za stavu 3:1 v 60. min.).

Utkání by se obecně dalo hodnotit z naší strany jako opatrné, hrálo se na jistotu, celkem zbytečně se kombinovalo, na to jsme však často od našich hochů zvyklí.
GÓLY:
4:1 (0:1 ; 2:0 ; 2:0)
T. Kaberle, T. Kaberle, J. Jágr, D. Výborný
Česká republika & Švýcarsko (2:3)

- čtvrtek 16.2.2006
- ostuda
V povědomí všech našich fanoušků (a možná i českých hokejistů) jsou Švýcaři velmi slabým týmem, proto byl vývoj zápasu zcela nečekaný.

Švýcaři otevřeli zápas po chybě Špačka v 6. minutě gólem Zieglera. Ve 23. minutě si ale porozuměli Jágr se Strakou a "Pan Malíček" vyrovnal na 1:1. Ovšem už o 7 minut později Švýcaři zvyšují na 2:1 gólem z hole Paterliniho. Jednalo se o další chybu české obrany, která je na letošní olympiádě až moc děravá. Naneštěstí pro nás ovšem Vokoun na střelu nedosáhl.

V 36. minutě jsme měli obrovské šance dát vyrovnávací branku, ovšem Švýcary držel téměř neomylný Aebischer. Znovu jsme se vrátili do zápasu v 41. minutě po střele Židlického, který vyrovnal na 2:2.

Ale přichází další problém, bohužel už po 6 minutách - hokejista z NHL Streit zvyšuje na konečných 3:2 pro Švýcarsko.

Češi se celý zápas trápili, nevyužívali přesilovky, mezery v obranné práci byly velmi znát, bohužel ani Vokoun nemá nejlepší formu.

GÓLY:
2:3 (0:1 ; 1:1 ; 1:1)
J. Jágr, M. Židlický
Česká republika & Finsko (2:4)
- sobota 18.2.2006
Český tým začal dobře a agresivně, už v 9. minutě vstřelil Finům Židlický branku. Trvalo ovšem pouhých 6 minut, než přišlo vyrovnání z hole O. Jokinena. Stav tedy 1:1.

Ve 28. minutě jsme přišli v zápase o výborně hrajícího Jágra, protože mu jednoznačně likvidačně přirazil hlavu na mantinel Fin Ruutu, za což samozřejmě dostal trest 5 + OK.

Finský útočník Lehtinen bohužel ve 36. minutě zvýšil na 1:2, ale o 3 minuty později přišla odpověď znovu z hole Marka Žilického a rázem byl stav znovu vyrovnaný 2:2.

To bylo bohužel z naší trany všechno a Finové přidali ještě ve 41. minutě gól Selänneho a poté ještě druhý Lehtinenův. Konečný stav tedy 2:4 pro Finsko.

Hašek a Eliáš - konec olympiády!

Jeden z nejlepších brankářů planety, Dominik Hašek, se po zranění úponu stehenního svalu do branky na olympiádě a možná ani v reprezentaci už nepostaví, po podrobném vyšetření lékaři oznámili, že úpon je natržený. Dominik Hašek se pro Právo vyjádřil, že je to asi jeho největší zklamání v kariéře. Patrik Eliáš už na olympiádě také nenastoupí, naražené mezižeberní svaly mu to nedovolí.

Za oba hokejisty již přiletěly náhrady - jako třetí brankář Dušan Salfický a jako náhradník za Eliáše útočník Aleš Kotalík.
GÓLY:
2:4 (1:1 ; 1:1 ; 0:2)
M. Židlický, M. Židlický
Česká republika & Itálie (4:1)
neděle 19.2.2006
Je zcela zbytečné rozepisovat se o výkonu českých resp. italských hokejistů, protože je to jednoduché - Italové hráli hokej bez koncepce, Češi odehráli více méně standardní olympijský zápas.

Zápas jsme otevřeli brankou Hejduka ve 13. minutě, v 15., 29. a 59. minutě se připojil hattrickem Prospal. Jediný gól Itálie zaznamenal Parco v 58. minutě.

Český tým odehrál celkem standardní utkání, nepochopitelně ovšem nevyužíval přesilovky, kterých jsme hráli opravdu požehnaně (za vše mluví situace, kdy přišel z trestné lavice vyloučený Ital a okamžitě byl vyloučený jiný za bránění ve hře ), brankářské výkony na obou stranách byly celkem vyrovnané, leč nic světoborného.
GÓLY:
4:1 (2:0 ; 1:0 ; 1:1)
M. Hejduk, V. Prospal, V. Prospal (oslabení), V. Prospal (do prázdný branky)
Česká republika & Kanada (2:3)

úterý 21.2.2006
První třetina utkání probíhala zcela pod taktovkou kanadského výběru, možná by se dalo říct "pod taktovkou nejistého výkonu Tomáše Vokouna", protože jsme ji zcela lacinými góly prohráli 0:3. První kanadská branka padla po očividné chybě domácího brankáře Vokouna, protože mu lehké nahození Richardse od modré čáry v 8. minutě propadlo mezi betony. Druhá kanadská branka, kterou vstřelil o čtyři minuty později St. Louis, byla v podstatě vlastní, protože si ji český obránce tečoval do brány. Pravdou ale je, že Vokounův postoj u bližší tyče byl zcela nedůsledný. Poslední kanadská branka do šatny ve 20. minutě byla Prongerova bomba od modré čáry, kterou Vokoun neúspěšně tečoval lapačkou.

Trenér Hadamczik zřejmě zhodnotil Vokounův výkon jako nedostatečný, proto do druhé třetiny nastoupil Hnilička a hned se v jejím úvodu blýsknul výborným zákrokem. Tým to zřejmě vzpružilo a Kubina vstřelil ve 34. minutě branku.

Kanadský gólman Brodeur chytal velmi stabilně a hlavně kvalitně. Ale i on si vypil jeden hořký pohár laciného gólu, protože se opakovala situace z první třetiny, ovšem zcela naopak - Čajánek nahazoval ve 43. minutě žabku na bránu a Brodeurovi propadla mezi bokem a lapačkou. Druhou i třetí třetinu jsme ovšem celkově zahráli skvěle. Nevím, zda nás postavil na nohy Hnilička nebo trenér, ale hráli jsme opravdu dobře. Zde se jenom hodí říct, že byla smůla v koncovce, protože góly prostě nepadaly, i když k nim bylo minimálně pětkrát velmi blízko!

Zbývá už pouze doplnit informaci, že jsme tímto zápasem zakončili základní část
olympijského turnaje a postupuovala do čtvrtfinále ze čtvrtého místa.
GÓLY:
2:3 (0:3 ; 1:0 ; 1:0)
Pavel Hejduk, Petr Čajánek
Česká republika & Slovenská republika (3:1)
PLAY OFF
  • Středa 22.2.2006
Ačkoliv "vlétl" český tým na Slováky celkem zostra, držel ve svých rukou, resp. rukavicích, bezbrankový stav brankář Peter Budaj. Pak se ale sousedům nepovedla dlouhá přihrávka při své přesilovce, kterou vypíchl ve 13. minutě Ručínský a hnal se sólově na osamoceného Budaje. Naštěstí pro nás ale Martin ve svém blafáku chybu neudělal a prohodil puk ležícímu brankáři mezi lapačkou, tělem a betonem.

Zanedlouho poté se ve druhé třetině dobře zorientoval Milan Hejduk v brankovišti soupeře a podsunul ve 29. minutě ležícímu a zcela bezmocnému Budajovi puk pod lapačkou, takže stav 2:0 pro nás.

V poslední třetině začali hrát Slováci více důrazně, což ovšem nebyla ta pravá příčina vstřelení jejich jediného gólu. Marián Gáborík se podél levého mantinelu hnal za kontroly českého obránce Židlického s pukem na bránu, ale náš zkušený obránce bohužel upadl, takže se ze situace 2 na 2 stalo rázem Gáborík vs. Hnilička. Jak sami asi tušíte, Gáborík se ve 44. minutě trefil výborně ke vzdálenější tyči, pro Hniličku situace bez možnosti zdárného konce.

Na konci třetí třetiny hráli Slováci bez brankáře, čehož ale nedokázali využít a byli proto potrestáni gólem Straky v 60. minutě do vzdálenějšího růžku brány. Konečný stav tedy 3:1, Slovensko odjíždí domů, my jsme se těšili na semifinále proti Švédsku.
GÓLY:
3:1 (1:0 ; 1:0 ; 1:1)
M. Ručinský (v oslabení), M. Hejduk, M. Straka
Česká republika & Švédsko (3:7)
pátek 24.2.2006
Ač jsem doufala ve stejný výkon našich hokejistů, jaký předvedli ve druhé polovině zápasu s Kanadou nebo v zápase s bratry Slováky, radostné chvilky jsem se nedočkala. Naopak! Všichni jsme mohli zhlédnout utkání z naší strany na kvalitativně stejné úrovni jako utkání ČR x Švýcarsko, tedy plné chyb v obraně a zbytečných překombinovaných útoků, které nekončily gólem.

Švédové do zápasu s námi zřejmě šli s taktikou rychlého gólu, který by jim uklidnil celý zápas. Naneštěstí tento scénář zcela bezchybně splnili a už něco málo po půl minutě utkání vedli po naprosto hbité akci Forsberga s Modinem 1:0. Po katastrofě v první minutě však zaveleli do útoku Češi ve 4. minutě a s trochou štěstí překonal Lundqvista obránce Kuba.

Další vývoj utkání byl však téměř výhradně v rukou Švédů, kteří nám nasázeli rychle hned čtyři branky a donutili Milana Hniličku střídat za Tomáše Vokouna. Jako první z těchto čtyř pálil Axelsson ve 14. minutě, ve 22. minutě Henrik Sedin, ve 24. minutě Bäckman a ve 28. minutě mladík Jönsson. Stav byl tedy 5:1 pro Švédsko!

Češi se ale i po této ráně dokázali zvednout a ve 31. minutě po nepovedené ráně Jágra dorážel pardubický forvard Hemský. Minutu nato trefil malinkou mezeru mezi tyčkou a Lundqvistem zkušený Prospal a skóre najednou vypadalo daleko lépe, tedy 5:3.

Poté, co jsme ve druhé třetině dominovali na hřišti přišla nečekaná rána, která nás poslala po druhé třetině do šatny - ve 39. minutě se trefil hvězdný Alfredsson. Zvýšení na 6:3 nás zřejmě definitivně srazilo na kolena a do konce zápasu jsme se již na nic nezmohli, spíše naopak. Pak ještě Švédové přidali nechytatelnou finální branku na 7:3 z hole hvězdy NHL Homlströma. Bylo dobojováno!

Co rozhodlo? Nerada to říkám, ale nebyla to dokonalá hra Švédska, nebyl to nekvalitní výkon našich brankářů ani příliš kvalitní výkon toho protivníkova, ale pouze a jednoduše fatální chyby v obraně, která byla schopná nechat stát před vlastním brankářem u brankoviště až 2 hráče na dorážku a nebyla schopná po urputném bránění Alfredssona ve třech lidech zbytek hráčů. Zápas nám prohrála obrana!
GÓLY:
3:7
Kuba, A. Hemský, V. Prospal
Česká republika & Rusko (3:0)
- sobota 25.2.2006
Čechům se dnes částečně splnil sen - Nagano se neopakuje, barva kovu je rozdílná, ale hlavní je jedno - je na hrudích našich hokejistů! Abych nechodil dlouho kolem horké kaše - MÁME BRONZ!

Do zápasu o bronz s Rusy jsme nastoupili s respektem, bylo znát, že Rusové taky. Překvapivě jsme však soudruhy ze sborné nepouštěli do prakticky žádných šancí, a to i přesto, že jsme valnou část utkání proseděli na trestné lavici. Když už se ale ruský útok do šance probojoval, ztroskotal buď na paradoxně výborné obraně, nebo na (také paradoxně) skvěle chytajícím Tomáši Vokounovi.

Prvním střelcem zápasu byl v 5. minutě Erat, který vypálil svižnou a skvěle umístěnou ránu z levého kruhu, ruský gólman Nabokov neměl šanci uspět.

Ve druhé třetině utkání začala sborná velice aktivně, ale také tvrdě. Kovalčuk srazil u mantinelu za brankou velmi ošklivě Kubinu (bylo tu podezření na otřes mozku) a také za to po zásluze obdržel trest 5 + OK. Kubina již zápas nedohrál, na lavičce se pak ale ukázal bez výstroje, takže zdravotní stav je zřejmě v pořádku. Posledním důležitým momentem druhé třetiny byla polonápřahová střela Židlického v 27. minutě, která vymetla Nabokovovu branku. Stav tedy rázem 2:0 pro ČR.

I třetí třetina byla pod taktovkou Čechů. Ruský výběr sice stále zvyšoval tlak, ale my mu stále odolávali. Až v 56. minutě svitla Rusům naděje, protože mladík Dacjuk trefil značně badmintonovým stylem puk, který mu plachtil kolem hlavy a dostal jej do Vokounovy klece. Rozhodčí však celou situaci velmi dobře viděl a okamžitě rozpažil. Nakonec si však i přesto prohlédl video, které jasně ukázalo, že jeho první verdikt byl správný. Rusové pokračovali v tlaku, dokonce odvolali 45 vteřin před koncem z branky Nabokova, ale tuto jejich troufalost potrestal 8 vteřin před koncem gólem do prázdné brány Straka. Bylo dobojováno, medaile byla jasná!

Česká reprezentace po tomto utkání převzala vítězné bronzové medaile. Původní "zlatý sen" se sice neopakoval, máme však cenný kov do sbírky české olympijské výpravy. Na druhou stranu nesmíme opomenout, že i tak silné týmy, jako Kanada nebo USA jedou domů bez jakéhokoliv kovu.
GÓLY:
3:0 (1:0 ; 1:0 ; 1:0)
Erat, Židlický, Straka

Do finále se dostalo Švédsko & Finsko. Finsku fandím hned po Český republice ještě společně se Slovenskem. Hrozně jsem si přála, aby Finsko vyhrálo. Ale bohužel…Já jsem neviděla zápas ČR & Švédsko a ČR & Rusko, protože jsem si užívala rakouské lyžování a byla jsem hodně zklamaná, že jsem nemohla ty nejdůležitější zápasy a dokonce ani zápas Finsko & Švédsko jsem neviděla. Víte, jaký to je nevidět svůj oblíbený tým? A taky mě naštvala švédská výhra, protože Finsko zbožňuju. Ale naštěstí to není tak hrozný, protože Švédsku fandím hned po Finsku. Ne těsně hned, ale za Finskem je. J