Hlášky Severuse Snapea - 2. část

10. may 2006 at 15:47 | Marquetita |  Hlášky & ostatní

Harry Potter a Ohnivý pohár

Kapitola sedmnáctá - Čtyři šampioni
"Tohle nezavinil nikdo jiný než sám Potter, Karkarove. Brumbál opravdu nenese žádnou vinu za to, že Potter věčně porušuje kdejaká pravidla. Od chvíle, kdy k nám nastoupil, nedělá nic jiného než -"
Kapitola osmnáctá - Převažování hůlek
"Skvělé! Pottere - sbalte si tašku a ať už vás nevidím!"
->

Kapitola dvacátá pátá - Vejce a oko
"Brumbál mi náhodou důvěřuje. Odmítám věřit, že vám nařídil prohledat můj kabinet!"
"Nemáte právo mě kamkoli posílat! Mám stejné právo chodit potmě na číhanou po škole jako vy!"
"Jen jsem myslel, že jestli se Potter zase toulá po večerce ... má totiž takový nešťastný zlozvyk...měli bychom mu v tom zabránit.Kvůli - kvůli jeho vlastní bezpečnosti."
Kapitola dvacátá sedmá - Tichošlápkův návrat
"I když je váš společenský život bezpochyby vzrušující, slečno Grangerová, musím vás požádat, abyste ho neprobírala při mé hodině. Srážím Nebelvíru deset bodů. "
"Ale - a ještě ke všemu si pod lavicí čtete časopisy? Srážím Nebelvíru dalších deset bodů...Počkat - no ovšem...Potter samozřejmě musí denně sledovat, co o něm kde píšou..."
"Tajné trápení Harryho Pottera...Ale, ale, Pottere, copak vás teď souží? Třeba je jiný něž ostatní -"
"Vy si o sobě odjakživa myslíte kdovíco, Pottere, ovšem ty články v novinách tomu nasadily korunu."
"Možná trpíte klamnou představou, že celý kouzelnický svět vás obdivuje, ale mně je úplně jedno, kolikrát se vaše fotografie objeví v novinách. Pro mě, Pottere, jste jenom drzý fracek, který si myslí, že pro něj školní řád neplatí!"
"Takže vás důrazně varuji, Pottere, vy naše pidihvězdičko či co - jestli vás nachytám, že jste se mi zase vloupal do kabinetu - "
"Možná že Pošuk Moody vstoupil do klubu vašich fanoušků, ale já vám takové chování trpět nebudu! Ještě jednou se v noci vypravíte do mého kabinetu, Pottere, a odnesete si to!"
"To je veritasérum - lektvar pravdy. Je tak účinný, že po třech kapkách byste celé třídě vyklopil svá nejskrytější tajemství. Pro jeho použití samozřejmě platí nanejvýš přísné směrnice ministerstva; pokud si ovšem opravdu nedáte pozor, může se stát, že mi uklouzne ruka - právě nad vaší dýňovou šťávou u večeře. A potom, Pottere ... potom se dozvíme, jestli jste byl v mém kabinetu nebo ne."
Kapitola třicátá šestá - Na rozcestí
"Jen se podívejte. Takhle vypadá Znamení zla. Není už znát tak jasně jako možná před hodinou, kdy žhnulo až do černa, ale ještě vidět je. Tohle znamení vypálil Pán zla všem Smrtijedům. Jeho prostřednictvím jsme se mohli navzájem poznat, a Pán zla nás také mohl s jeho pomocí přivolat. Jakmile se dotkl znamení kteréhokoli ze Smrtijedů, musel se okamžitě přemístit tam, kde se Pán právě nacházel. Během minulého roku bylo moje znamení stále znatelnější, a Karakrovovo také. Proč si myslíte, že Karkarov dnes večer uprchl? Oba jsme cítili, jak nás Znamení pálí. Oba jsme věděli, že se Vy-víte-kdo vrátil. Karkarov se bojí jeho msty. Ví, že udal příliš mnoho jiných Smrtijedů, než aby mohl doufat, že ho zase přijmou mezi sebe."

Harry Potter a Fénixův řád

Kapitola jedenáctá - Nová píseň Moudrého klobouku
"Než začneme dnešní hodinu, považuji za vhodné vám připomenout, že v červnu příštího roku budete skládat důležitou zkoušku, při níž prokážete, čemu všemu jste se naučili o přípravě a používání kouzelných lektvarů. Přestože jsou tu mezi vámi nevzdělaní tupci, očekávám, že při NKÚ budete hodnoceni alespoň známkou dostatečně. V opačném případě ponesete následky mé...nelibosti. Mnozí z vás samozřejmě po ukončení tohoto ročníku přestanou můj předmět studovat. Do kurzu lektvarů pro OVCE přijímám jen ty nejlepší, což znamená, že s některými se nepochybně rozloučím. Než však ten šťastný okamžik nastane, čeká nás ještě jeden rok, takže bez ohledu na to, zda máte či nemáte v úmyslu pokoušet se o OVCE, vám všem doporučuji, abyste své úsilí soustředili na udržení vysokého standardu, který od svých studentů při skládání NKÚ očekávám."
Kapitola sedmnáctá - Vzdělávací výnos číslo dvacet čtyři
"Vida, Potter, Weasley a Longbottom se perou. Strhávám Nebelvíru deset bodů. Pusťte Longbottoma, Pottere, nebo dostanete školní trest! A všichni dovnitř!"
"Opět vás nemohu oznámkovat, Pottere. Napíšete mi pojednání o správném složení tohoto lektvaru a uvedete, kde a jak jste udělal chybu. Práci mi odevzdáte příští hodinu, rozumíte?"
Kapitola dvacátá čtvrtá - Nitrobrana
"Jen to, že nepochybně musíš být...hmm...otrávený při pomyšlení, že nemůžeš pro Řád udělat nic užitečného."
"Ředitel mě sem poslal, Pottere, abych vám vyřídil, že si přeje, abyste v tomto školním roce studoval nitrobranu."
" Nejspíš proto, že jako ředitel si může dovolit přenechávat méně příjemné úkoly svým podřízeným. Ujišťuji tě, že jsem se ho o tu práce neprosil. Budu vás čekat v pondělí v šest večer, Pottere. Ve svém kabinetu. Kdyby se někdo vyptával, chodíte na doučování z lektvarů. Nikdo, kdo vás viděl v mých hodinách, nemůže popřít, že to potřebujete."
"Mám dost naspěch, Blacku. Na rozdíl od tebe nemám volného času nazbyt."
"Jak dojemné. Jistě ti ale neuniklo, že se Potter velice podobá svému otci? V tom případě ti musí být jasné, že je tak arogantní, že si jakoukoli kritiku prostě odmítá připustit."
"Nebo se snad bojíš, že nebude brát příliš vážně rady od někoho, kdo se už šest měsíců schovává v maminčině domě?"
"Když už mluvíme o psech, víš o tom, že tě Lucius Malfoy poznal, když ses naposledy odvážil vytáhnout na chviličku paty z domu? To byl moc chytrý nápad, Blacku, nechat se vidět v bezpečí železničního nástupiště... opatřil sis tím dokonalou výmluvu, aby ses propříště nemusel ze své skrýše ani hnout, že ano?"
"Tohle sice není normální vyučování, Pottere, ale i tady jsem váš učitel a budete mi proto pokaždé, když promluvíte, říkat pane nebo pane profesore."
"Teď něco k nitrobraně. Jak jsem vám už říkal v kuchyni vašeho drahého kmotra, účelem této kouzelné disciplíny je uzavřít vlastní mysl před magickým vměšováním a vlivem."
"Nemáte smysl pro jemné rozdíly. To je jeden z vašich nedostatků, kvůli kterým si tak mizerně vedete při přípravě lektvarů."
"Jen mudlové mluví o čtení myšlenek. Lidská mysl není kniha, nemůžete ji na libovolném místě otevřít a v klidu si v ní číst. Myšlenky nejsou zevnitř vyleptány do lebky, kde by si je mohl každý vetřelec prohlédnout. Mysl je složitá, Pottere, a má mnoho vrstev - alespoň u většiny lidí tomu tak je. Je ovšem pravda, že lidé, kteří ovládají nitrozpyt, jsou za určitých okolností schopni pohroužit se do mysli své oběti a to, co v ní najdou, si přesně vyložit. Pán zla skoro neomylně pozná, když mu někdo lže. Pouze ten, kdo je zběhlý v nitrobraně, před ním dokáže pocity a myšlenky, které jeho lež prozrazují, utajit a může v jeho přítomnosti pronášet nepravdy, aniž by byl odhalen."
"Čas a prostor hrají v kouzlech a čárech důležitou roli, Pottere."
"Prostě to víme a to vám musí stačit. Důležité je, že si Pán zla nyní uvědomuje, že se vám otevírá přístup k jeho myšlenkám i pocitům a došel k závěru, že by to mohlo fungovat i opačně."
"No, na první pokus to nebylo tak hrozné, jak jsem se obával. Nakonec se vám podařilo mě odrazit, i když jste promarnil dost času a energie tím, že jste na mě řval. Musíte zůstat soustředěný. Odrazte mě tím, co máte v hlavě, a nebudete se muset uchylovat k hůlce."
"Vstaňte! Tak vstaňte! Vůbec se nesnažíte, nedáváte do toho žádnou energii! Necháváte mě volně vstoupit do vašich vzpomínek, kterých se bojíte - dáváte mi do ruky zbraň!"
"Pak ovšem budete pro Pána zla snadnou kořistí! Hlupáci, kteří pyšně chodí se srdcem na dlani, kteří nejsou schopni ovládnout své city, kteří se vyžívají v truchlivých vzpomínkách a nechají se tak snadno vyprovokovat - jinak řečeno slaboši - nemají proti moci Pánu zla sebemenší šanci! Pronikne do vaší mysli až směšně snadno, Pottere!"
"V oboru záhad jsou mnohé věci, Pottere. Jen málokterým z nich byste rozuměl a do žádné vám vůbec nic není. Vyjadřuji se jasně?"
Kapitola dvacátá šestá - Věci viděné i nepředvídané
"Víte přece, proč tady jsme, Pottere, nebo snad ne? Víte, proč marním své volné večery touhle otravnou prací?"
Kapitola třicátá druhá - Do ohně a ven
"Jak už jsem vám sdělil, žádné další zásoby veritaséra nemám. Pokud Pottera nechcete otrávit - a ujišťuji vás, že kdybyste to udělala, měla byste moje plné sympatie - nemohu vám pomoci. Problém je jedině v tom, že většina jedů zabírá příliš rychle, takže oběť má příliš málo času na to, aby řekla pravdu."
TOPlist
 

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement